porady przez internetRejestracja/logowanie
twojeporady.plDla CiebiePrawoArtykułyKto jest zwolniony z opłat za abonament radiowo-telewizyjny?
2010-05-19

Kto jest zwolniony z opłat za abonament radiowo-telewizyjny?


Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że opłacanie abonamentu radiowo-telewizyjnego jest ustawowo obowiązkowe. Płacić musimy za każdy odbiornik przystosowany do natychmiastowego odbioru sygnału radiowo-telewizyjnego. Według stawek określonych przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji użytkownicy telewizorów i radioodbiorników muszą zapłacić za 2010 rok, łącznie za te media blisko 250 złotych. W tym artykule powiemy Państwu kto i na jakiej podstawie zwolniony jest z płacenia abonamentu oraz na co przeznaczane są pieniądze z tych opłat.


1 marca tego roku weszła w życie zmieniona ustawa o opłatach abonamentowych za korzystanie z radia i telewizji. Poszerza ona krąg osób zwolnionych z opłat za radio i telewizor o emerytów. Dotyczy to osób, które ukończyły 60 rok życia, a ich emerytura nie przekracza połowy miesięcznego średniego wynagrodzenia, czyli 1472 zł. Z opłaty za korzystanie z mediów publicznych zwolnione są także osoby, które ukończyły 75 rok życia, jak również:


- inwalidzi I i II grupy,
- osoby ze znaczną niepełnosprawnością,
- osoby otrzymujące świadczenie pielęgnacyjne,
- bezrobotni,
- osoby otrzymujące zasiłki z pomocy społecznej i świadczenia rodzinne,
- osoby otrzymujące zasiłki lub świadczenia przedemerytalne,
- niewidomi,
- rolnicy z całkowitą niezdolnością do pracy w gospodarstwie rolnym,
- osoby niesłyszące z całkowitą głuchotą,
- kombatanci będący inwalidami wojennymi lub wojskowymi,
- inwalidzi wojenni, wojskowi,- osoby uznane za inwalidów w wyniku skutków przymusowej pracy w kopalniach i batalionach budowlanych lub w wyniku represji wojennych i powojennych,
- członkowie rodzin zmarłych inwalidów i kombatantów.


Aby zostać zwolnionym od płacenia abonamentu radiowo-telewizyjnego należy pójść do urzędu pocztowego i złożyć tam specjalny wniosek (do pobrania tutaj) jak również dokumenty potwierdzające prawo do zwolnienia np. decyzję ZUS o wysokości emerytury lub przyznanym świadczeniu przedemerytalnym, legitymację emeryta, zaświadczenie o bezrobociu czy pismo z pomocy społecznej.


Płacić czy nie płacić?


Na stronie internetowej Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji znajduje się definicja, mówiąca, że opłaty abonamentowe pobiera się za używanie odbiorników radiowych i telewizyjnych w celu umożliwienia realizacji misji publicznej przez jednostki publicznej radiofonii i telewizji. Co jednak w sytuacji, gdy ktoś korzysta z anteny satelitarnej lub telewizji cyfrowej i nie ogląda programów publicznych? Pisząc ten artykuł przejrzałem różnego rodzaju fora, na których internauci wypowiadali się na temat opłat za abonament RTV. Okazuje się, że wiele osób traktuje tą opłatę jako "dziwny haracz", który przekazywany jest na pensje zarządu TVP i kaprysy telewizyjnych gwiazd. Do tego jeszcze wielu internautów wyrażało swoje niezadowolenie z programów nadawanych w telewizji publicznej. Pewnie dlatego też nasze Państwo ma ogromne trudności ze ściągnięciem tej opłaty od obywateli i firm. W mediach publicznych od jakiegoś czasu toczą się kampanię mające skłonić nas do regularnego opłacania abonamentu. Tym, którzy abonament opłacają pozostaje więc jedynie wiara, że pieniądze te zostaną dobrze spożytkowane.


Kary za niepłacenie


Za zwłokę w płaceniu abonamentu naliczane są odsetki ustawowe. Są one identyczne jak w przypadku zaległości podatkowych. Kary te ulegają jednak przedawnieniu po 3 latach. Na koniec informujemy Państwa, że karna opłata za używanie niezarejestrowanego odbiornika wynosi trzydziestokrotność miesięcznej opłaty abonamentowej obowiązującej w dniu stwierdzenia jego używania i tak np. dla odbiorników radiowych jest to 159 złotych, a dla abonamentu radiowo-telewizyjnego 510 złotych. Kontrolę obowiązkowej rejestracji odbiorników radiowych i telewizyjnych oraz opłacania abonamentu przeprowadzają pracownicy Poczty Polskiej posiadający specjalne uprawnienia. Również na poczcie dokonuje się rejestracji nowo nabytych odbiorników, według litery prawa mamy na to 14 dni od dnia zakupu.
Zobacz naszych ekspertów, prawników

Drukuj Pobierz PDF
Autor: Bartosz Nowacki - Redaktor TwojePorady.pl
Kod artykułu: TPA-6
Reklama

29.9
wybrac doradzi wycena

Polecamy

  • regulamin
  • cennik
  • pomoc
  • partnerzy
  • o nas
  • kontakt
  • mapa serwisu
  • reklama
  • polityka bezpieczeństwa
partnerzy