porady przez internetRejestracja/logowanie
twojeporady.plDla CiebiePrawoWzory dokumentówPozew o zapłatę odszkodowania i rentę

2011-10-25

Wzory dokumentów: Pozew o zapłatę odszkodowania i rentę

Zgodnie z przepisem art. 444 Kodeksu Cywilnego w razie uszkodzenia ciała lub wywołania rozstroju zdrowia naprawienie szkody obejmuje wszelkie wynikłe z tego powodu koszty. Na żądanie poszkodowanego zobowiązany do naprawienia szkody powinien wyłożyć z góry sumę potrzebną na koszty leczenia, a jeżeli poszkodowany stał się inwalidą, także sumę potrzebną na koszty przygotowania do innego zawodu. Jeżeli poszkodowany utracił całkowicie lub częściowo zdolność do pracy zarobkowej albo jeżeli zwiększyły się jego potrzeby lub zmniejszyły widoki powodzenia na przyszłość, może on żądać od zobowiązanego do naprawienia szkody odpowiedniej renty.


Domagając się zasądzenia odszkodowania i renty, należy wyszczególnić, ile w sumie wydaliśmy na koszty leczenia i co w skład tych kosztów dokładnie wchodziło. Ponadto należy załączyć do pozwu wszelkie dowody, które wskazują na poniesienie wyżej wymienionych kosztów. Odszkodowanie obejmuje nie tylko poniesione straty ale i utracone korzyści, np.: w postaci mniejszych zarobków z uwagi na dużą liczbę zwolnień lekarskich.


Wyślij SMS, aby pobrać dokument lub zaloguj się i wyślij SMS.Usługa "Pobierz dokument" to jednorazowe pobranie dokumentu.
Usługa SMS dostępna we wszystkich sieciach komórkowych.
sms
Pobierz
4,92 PLN z VAT
Jeśli masz pytanie dotyczące dostępu do treści skontaktuj się z nami: dok@twojeporady.pl
Wzory wszelkich dokumentów prawnych udostępnionych w serwisie TwojePorady.pl (umów, oświadczeń, wniosków, itp.), są opracowane w taki sposób, aby miały jak najbardziej ogólny i uniwersalny charakter. Oznacza to, że zawierają one postanowienia i zapisy najczęściej stosowane w tego typu dokumentach i nadają się do stosowania w standardowych stanach faktycznych. Jednakże z uwagi na różnorodność sytuacji, jakie mogą wystąpić, Administrator Serwisu nie może zapewnić, że wzory będą adekwatne do każdego stanu faktycznego. Dlatego przed użyciem wzoru dokumentu, zwłaszcza w szczególnych, nadzwyczajnych stanach faktycznych, rekomendujemy zasięgnięcie profesjonalnej porady prawnej w serwisie TwojePorady.pl w celu upewnienia się, że dokument jest odpowiedni do użycia w danej, konkretnej sytuacji.
Kod dokumentu: TPD-326

Nie znalazłeś wzoru dokumentu? Zapytaj prawnika

Reklama

29.1
wybrac doradzi wycena

Polecamy

  • regulamin
  • cennik
  • pomoc
  • partnerzy
  • o nas
  • kontakt
  • mapa serwisu
  • reklama
  • polityka bezpieczeństwa
partnerzy