porady przez internetRejestracja/logowanie
twojeporady.plDla CiebieOdpowiedzi ekspertów

Pozew wzór – jak napisać pozew


Pozew to z definicji pismo procesowe wszczynające proces cywilny. Pismo to zawiera powództwo, czyli skonkretyzowane żądanie określonego zachowania przedstawione przez powoda przeciwko określonej osobie – pozwanemu. Pozew powinien również zawierać uzasadnienie określające faktyczne okoliczności na poparcie powództwa. Co ważne, pozew nie koniecznie zawierać musi podstawy prawne przyszłego rozstrzygnięcia.

Formy pozwów

Pozew zawsze powinien mieć formę pisemną. Jedynie w przypadku prawa pracy, poszkodowany pracownik może złożyć powództwo ustne do protokołu w sądzie właściwym dla rozpoznania sprawy. Prawidłowe wniesienie pozwu powoduje wytoczenie powództwa i następnie rozpoczęcie procesu.

Konstrukcja pozwu

Warunki formalne pozwu określa Kodeks postępowania cywilnego. Podczas przygotowywania pozwu należy pamiętać, że jego konstrukcja ma kluczowe znaczenie dla sprawy. Pozew może bowiem w znacznej mierze zdecydować o jej wygraniu, bądź przegraniu.Poniżej znajdziesz sporządzone przez prawnika najpopularniejsze pozwy, które możesz pobrać za pomocą SMS za 4,92 PLN z VAT. Wzory dokumentów zawierają opis jak je należy wypełnić i gdzie złożyć.

Zleć naszym prawnikom sporządzenie pozwu
Jeżeli nie znalazłeś odpowiedzi na interesujący Ciebie temat skorzystaj z naszej wyszukiwarki
Nasi Eksperci licytują się o twoje pytania
Zostań Naszym Ekspertem, udzielaj odpowiedzi

Polecamy