porady przez internetRejestracja/logowanie
twojeporady.plDla CiebieOdpowiedzi ekspertów

Umowa o dzieło, umowa kupna sprzedaży, umowa zlecenie, umowa o pracę, wzory umów


Wzory umów odnajdą Państwo w bazie dokumentów serwisu TwojePorady.pl.

Umowa o dzieło jest umową cywilno-prawną. Reguluje ją kodeks cywilny. Zatrudnieni na podstawie umowy o dzieło nie są objęci ochroną kodeksu pracy. W przypadku zawarcia umowy o dzieło wykonawca zobowiązuje się do wykonania określonego dzieła, zaś zamawiający do wypłaty wynagrodzenia.

Nieco inny charakter ma umowa o pracę. Pracownicy, których stosunek pracy reguluje umowa o pracę objęci są ochroną kodeksu pracy. Umowa o pracę jest dwustronną czynnością prawną. Zawarcie umowy o pracę zobowiązuje pracownika do wykonania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy pod jego kierownictwem, w miejscu i czasie wyznaczonym przez niego. Pracodawca natomiast w tym przypadku zobowiązany jest do zatrudnienia pracownika za wynagrodzeniem.

Nieco inaczej sytuacja wygląda w przypadku osoby zatrudnionej na podstawie umowy zlecenie. Zawierana jest ona na czas określony. Umowa zlecenie oznacza produkt lub usługę, którą pracownik musi wykonać. Według kodeksu cywilnego przyjmujący umowę zlecenie zobowiązuje się wykonać określone czynności na rzecz dającego zlecenie, za których ostateczny efekt nie jest jednak odpowiedzialny (w przypadku umowy o dzieło taką odpowiedzialność ponosi).

Umowa kupna sprzedaży to również umowa cywilna, w której sprzedawca zobowiązuje się przenieść na kupującego własność rzeczy i wydać mu ją, a kupujący zobowiązuje się daną rzecz odebrać i zapłacić sprzedawcy umówioną cenę.

Kup Poradnik Pracodawca-Pracownik, który jest zbiorem wzorów dokumentów oraz artykułów dotyczących kwestii związanych z zatrudnieniem.

Poniżej znajdziesz link do sporządzonych przez prawnika umów, które możesz pobrać za pomocą SMS za 4,92 PLN z VAT. Każdy z wzorów dokumentów zawiera opis jak go wypełnić i gdzie złożyć.

Jeżeli masz pytania zapytaj naszych prawników
Jeżeli nie znalazłeś odpowiedzi na interesujący Ciebie temat skorzystaj z naszej wyszukiwarki
Nasi Eksperci licytują się o twoje pytania
Zostań Naszym Ekspertem, udzielaj odpowiedzi

Polecamy