porady przez internetRejestracja/logowanie
twojeporady.plDla CiebieOdpowiedzi ekspertów

Zmiana nazwiska – jak to zrobić?


Nie każdy zadowolony jest ze swojego nazwiska. Może być ono bowiem ośmieszające, lub po prostu dziwnie brzmieć. W takiej sytuacji można zmienić nazwisko na inne. W tym artykule znajdą Państwo kilka praktycznych porad jak przebiegać powinna zmiana nazwiska.

Szczegóły dotyczące zmiany nazwiska precyzuje ustawa z dnia 15 listopada 1956 r. o zmianie imion i nazwisk. W ustawie tej zapisane są przesłanki, na podstawie których można ubiegać się o zmianę nazwiska.

Podstawa do zmiany nazwiska

Zmianę nazwiska dopuszcza się jedynie w przypadku osób, które posiadają nazwisko: ośmieszające lub licujące z godnością człowieka, o brzmieniu nie polskim, mające formę imienia. O zmianę nazwiska można wnosić również w przypadku, gdy pragnie się zmienić nazwisko własne, na nazwisko, którego się używa, lub w przypadku powrotu do nazwiska, które zostało zmienione.

Nie można zmienić nazwiska na nazwisko historyczne lub na znane na polu kultury, nauki czy polityki.

Formalności

Organem decydującym o zmianie nazwiska jest kierownik urzędu stanu cywilnego, właściwego ze względu na miejsce zamieszkania zainteresowanych zmianą nazwiska. W urzędzie tym składa się specjalny wniosek, przy czym powinniśmy w chwili jego składania zobowiązani jesteśmy wylegitymować się dowodem osobistym. Kierownik urzędu stanu cywilnego wydaję decyzję dotyczącą zmiany nazwiska w przeciągu 4 tygodni. Opłata za zmianę imienia bądź nazwiska wynosi 37 zł.

Poniżej znajdziesz sporządzony przez prawnika wniosek o zmianę nazwiska. który możesz pobrać za pomocą SMS za 4,92 PLN z VAT. Wzory dokumentów zawierają opis jak je należy wypełnić i gdzie złożyć.

Jeżeli masz pytania zapytaj naszych prawnikówJeżeli nie znalazłeś odpowiedzi na interesujący Ciebie temat skorzystaj z naszej wyszukiwarki
Nasi Eksperci licytują się o twoje pytania
Zostań Naszym Ekspertem, udzielaj odpowiedzi

Polecamy